Olvasóink értékelése: 1 / 5

Csillag aktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Az ejtőernyő kinyitása a jó hajtogatástól függ. Éppen ezért a leggondosabban, a legodaadóbban kell az ejtőernyőt hajtogatni. A hajtogatást egyaránt végezhetjük asztalon és ponyván. Azonban mielőtt hozzáfogunk a hajtogatáshoz, az ejtőernyőt gondosan át kell vizsgálni, nincs-e rajta valamilyen hiba, szakadás. Az ejtőernyő átvizsgálásánál a figyelem terjedjen ki a selyemre, a tartózsinórokra, hevederekre, segédernyőre, vasalásokra, valamint a gumiszalagok építésére.

53rep05_16_153rep05_16_253rep05_16_3

A selyem tökélete vizsgálatát úgy végezzük, hogy az ejtőernyőt két személy a világosság felé tartja, miközben minden szeletet gondosan átnéz. (1. sz. ábra) Ugyancsak ellenőrizni kell a segédernyő rúgóját is, azért, hogy nincs-e kifordulva, vagy eltörve. A tartóhevedereket és a kioldó köteleket is felül kell vizsgálni és azokat csak az esetben lehet használni, ha sértetlen állapotban vannak. Igen fontos a kézi kioldó és az automatikus kioldó helyes szerelésének vizsgálata is.

Amikor a vizsgálatot elvégeztük, a zsinórok rendezéséhez kezdünk, a két belső zsinórnak egyeznie kell. Mentőernyőnél a 10-12-es, ugró ejtőernyőnél a 14-es számmal. Ha a zsinórok egymást keresztezik, úgy azokat rendezni kell, majd a tanultak alapján kezdjük meg az ejtőernyő hajtogatását.

Tudjuk, hogy az ejtőernyő életmentő felszerelés, ezért helyes és minden tekintetben, kifogástalan működést csak nagy gonddal és szakszerűen kezelt ejtőernyőktől várhatunk Ezzel kapcsolatban még a következőket is szükséges tudni:

Az ejtőernyők gondatlan kezelése és elhanyagolása, valamint rossz tárolása azok bomlását idézi elő és az ilyen ejtőernyő éppen a szükséges pillanatban mondja fel a szolgálatot. Minden ejtőernyős baleset erre vezethető vissza. A jól csomagolt, szakszerűen kezelt ejtőernyő teljes biztonsággal működik. Az ejtőernyőket dobálni tilos, mert a biztosítótűk meglazulnak vagy elszakadnak és ez akadályt jelent az ejtőernyő működésében. Az ejtőernyőt nedves földre sohasem szabad letenni, mert a nedvesség az ejtőernyő legnagyobb ellensége.

Az ejtőernyőket tartsuk tisztán, óvni kell a szennyeződéstől. Sár, olaj, rozsda, lúgok, savak és a rovarok az ejtőernyőre nagyon ártalmasak. Ejtőernyőt repülőgépben tárolni nem szabad, erre a célra jól szellőző szekrényt kell használni.

A nyitást végző gumiszalagokat csak használat előtt kapcsoljuk be és használat után azonnal ki kell lazítani, mert a huzamos feszítéstől a gumiszalagok elvesztik rugalmasságukat és szükség esetén nem működnek megfelelően. A gondos repülőgép vezető indulás előtt nemcsak repülőgépét, hanem ejtőernyőjét is felülvizsgálja. Ha szakértelme ehhez nem elég, vizsgáltassa meg az arra hivatott személlyel (műszáki vezető, hangármester), mert a felületesség balesetet okozhat.

Hogyan kell az ejtőernyőket tárolni? Elvben az ejtőernyő kifogástalanul működő felszerelés, de ahhoz, hogy gyakorlatban is biztonságosan működjék, gondos karbantartást igényel. A legnagyobb gondot a tárolásra kell fordítani. Világos, jól szellőztetett és elegendő légköbméterű helyiségben kell tartani az ernyőket. (2. sz. ábra) A helyiségben, ahol az ejtőernyőket tároljuk, a hőmérséklet 16 fok Celsius legyen, a nedvességmérő szerinti viszonylagos páratartalomnak 40-60% között kell váltakozni. A használatban lévő ejtőernyőket külön erre a célra ellátott szekrényekben kell elhelyezni, hogy azokat a levegő szabadon átjárja. Az ejtőernyőket időnként szellőztetni kell. A szellőztetést 30 naponként kell végezni. A szárítást úgy csináljuk, hogy az ejtőernyő kupoláját függőlegesen teljes hosszában kihúzzuk és így lógni hagyjuk a kupolát. A csomagolózsákot a zsinórokkal együtt székre vagy szőnyegre kell helyezni. (3. sz. ábra)

Az ejtőernyő használat közben nedvességet szív magába, ezért feltétlenül szükséges, hogy időnként kiszárítsuk. Az egy hónapig használt ejtőernyő szárítására rendes körülmények között 24 óra elegendő. A selyem-szövetből készült ejtőernyő megszárított kupolája tapintásra száraz és jellegzetes zizegő hangot ad. A pamut anyagból készült kupola szárításához több idő szükséges, mert sokkal erősebben szívja magába a nedvességet, mint a selyem. Az ejtőernyők tárolására kijelölt helyiségben más egyéb nem tárolható. A helyiség ablakait nyáron el kell függönyözni, nehogy a nap sugarai közvetlenül érjék az ejtőernyőket. A napsugarak jelentős mértékben csökkentik a selyemszövet szilárdságát, éppen ezért sz ejtőernyők szellőztetése a szabadban erős napsütésben nem célszerű.

Roszul Mihály

53rep05_16